КІРОВОГРАДЩИНА І ПЛЯЖНИЙ ГАНДБОЛ

beachІсторію пляжного гандболу було започатковано у 1991 році, коли в Італії група любителів ручного м’яча спробувала пограти на піску.

Поступово були розробленні правила. Так як і олімпійський пляжний волейбол, пляжний гандбол – не лише змагання, а й стиль життя. Команди змагаються на піщаному корті розмірами 27 на 12 метрів. Особливістю пляжного гандболу є участь воротаря в атаках своєї команди, при чому гол, забитий воротарем, приносить нападникам два очки замість звичайного одного.
Також два очки зараховуються за ефективні голи, забиті з лету, а також за шестиметрові кидки. Матч складається з 2-х таймів по 10 хвилин, кожен із яких оцінюється окремо, та жоден із таймів не може закінчитися внічию. У разі рівності після першого тайму діє правило «золотого голу», а в кінці гри – правило післяматчевих пенальті.

Пляжний гандбол – це сонце, повітря, вода і, водночас, - захоплююча гра, і тому не дивно, що він досить швидко завоював популярність. Майданчик і кількість гравців у ньому менше, ніж у звичайному гандболі, що потребує прискореного мислення. Досить цікаві правила, які дають змогу зараховувати за один закинутий м’яч 2 і навіть 3 очки, додає змаганню елементи шоу, заохочує учасників гри, до того ж залишає шанси ліквідувати навіть велике відставання. Все це робить пляжний гандбол дуже привабливим для телебачення.

Необхідно враховувати, що ігри у біч-гандболі відбуваються під відкритим небом, на рихлій, умовно рівній поверхні (за правилами змагань пласт піску повинен бути до 40 сантиметрів), часто в умовах високих температур (25-30 С і вище), під спекотним сонцем чи то при сильному вітрі. Як наслідок, гравці у пляжному гандболі відчувають не менше навантаження і фізичне, і стресове у порівнянні з класичним гандболом, гра в який відбувається на ідеальних майданчиках. Не зважаючи на те, що у «пляжці» грають 2 тайми по 10 хвилин, а за день, як правило, грають 2-3 гри, довгі очікування та неодноразові моменти психологічного тиску на різних суперників також викликають стресові навантаження.

Наразі пляжний гандбол культивуютьу 40 країнах. У 2000 році ця гра вийшла на рівень національних збірних. В Італії влітку того ж року відбувся чемпіонат Європи, на якому домінували представники радянської школи класичного гандболу. Деякі засоби масової інформації Італії результати І чемпіонату Європи з біч-гандболу назвали слов’янським фурором. Дівчата, у своїй основі представниці київського «Спартака», стали першими чемпіонками.

У 2007 році з ініціативи президента ФГУ Владислава Миленького у нашій країні була створена національна асоціація пляжного гандболу. На установчій конференції представники 14 областей прийняли рішення про проведення того ж року першого Кубку та чемпіонату України серед чоловічих і жіночих команд.

У цих розиграшах взяли участь і гандболісти Кіровоградщини, а команда Кіровоградського міського гандбольного клубу «Ятрань» у гострій боротьбі змогла вибороти бронзові медалі. У результаті Руслан Новохатько, Павло Голуб, Олександр Лупан, Роман Євченко, Олександр Сибірцев, Роман Долгопол були нагороджені медалями, а кращий воротар турніру, один із тренерів клубу, який продовжує виступати на спортивних майданчиках В’ячеслав Гурський – ще і цінним подарунком.

Відтоді гандбольна команда клубу «Ятрань» трапдиційно бере участь у змаганнях з пляжного гандболу у південних містах України, демонструючи високу професійну майстерність і досягаючи вагомих спортивних результатів.